"MAKROMOLEKULÁK" VIZSGATÉTELEK
 
 

Makromolekulák I. Hajlékony láncú polimerek

Az alábbi kérdések az előadáson tárgyalt fontosabb témaköröket fogják át.
A makromolekuláris alapfogalmakról és a legfontosabb polimerek kémiai szerkezetéről külön kérdések ugyan nincsenek,
de temészetesen ezeket is tudni illik.

 
1.
Hasonlítsa össze a két legfontosabb polimerképződési reakció, a polimerizáció és a polikondenzáció jellegzetességeit. Mindkét esetben határozza meg a polimerizációfok statisztikus eloszlását. Hogyan alkalmazható az élő (living) polimerizáció monodiszperz polimerek előállítására?
2.
Ismertesse a konformációanalízis főbb jellemzőit a n-bután és a n-pentán konformációs energiadiagramjai alapján. Hogyan következtethetünk a polimerek szerkezetére kis molekulák konformációs energiadiagramjaiból? Határozza meg az egyes konformerek számát polietilén-gombolyagban a háromállapotú közelítés alapján. (A szintvonalas energiadiagramok használhatók!)
3.
Milyen hatással van az oldalcsoportok kooperativitása a polietilén, a teflon és a különböző konfigurációjú vinilpolimerek stabilis konformációira? A konformációs energiadiagramok mely jellemzőiből következtethetünk a polimer láncok hajlékonyságára, az üvegesedési hőmérsékletre, a rendezett polimerek stabilis konformációira és a kooperativitásra? (A szintvonalas energiadiagramok használhatók!)
4.
Határozza meg az ideális polimerlánc statisztikus láncvégtávolságát az egyszerű szegmensmodell, továbbá a vegyértékszögek, valamint a gátolt rotáció hatását figyelembe vevő modellek alapján. Milyen az ideális polietilén-gombolyag statisztikus láncvégtávolságának hőmérsékletfüggése a háromállapotú közelítés alapján? Mi az ekvivalens szegmensmodell?
5.
Jellemezze a kizárttérfogat-paraméter segítségével a reális polimer-gombolyagban fellépő hosszútávú kölcsönhatásokat. Mi a Teta-állapot fizikai tartalma, hogyan valósítható meg oldatokban és olvadékban. Határozza meg erős kizárttérfogat-hatású polimer-gombolyag átlagos láncvégtávolságának polimerizációfok-függését Flory módszerével.
6.
Hasonlítsa össze az ideális (Teta-állapotú) és a reális (erős kizárttérfogat-hatású) polimerlánc láncvégvektorainak valószínűségi sűrűségfüggvényeit. Mik a legfontosabb különbségek? A sűrűségfüggvények alapján határozza meg az egyes gombolyagok szabadenergiáját és rugóállandóját.

 

Makromolekulák II. Konjugált szénláncú polimerek
 
 
1.
Konjugált szénláncú polimerek szerkezete, példák, alkalmazások
2.
Elméleti módszerek konjugált szénláncú polimerek szerkezetének meghatározására
3.
Lineáris lánc: egydimenziós instabilitások
4.
Dópolás hatása a konjugált szénláncú polimerek tulajdonságaira
5.
Szolitonok, polaronok, bipolaronok konjugált szénláncú polimerekben

 
 
 

Makromolekulák III. Biológiai polimerek
 
 
1.
Biopolimerek konformációs-energia tagjai
2.
Cellulóz térszerkezetének számítása
3.
Fehérjeszekvenciák szabályszerűségei
4.
Fehérjeszerkezetet becslő eljárások
5.
Polipeptidek térszerkezetének számítása