Makromolekulák

tételsor

2013. szeptember 09.

(TERV)

I.

  1. A polimerizáció jellegzetességei, a gyökös polimerizáció és az élő (living) polimerizáció kvantitatív jellemzése: iniciálás, láncnövekedés, lánczáródás, a polimerizációfok eloszlásfüggvénye, számátlag és súlyátlag polimerizációfok, polidiszperzitási index.

  2. A polikondenzáció és a poliaddíció jellegzetességei, a homo-polikondenzáció és a poliaddíció kvantitatív jellemzése: reakciófok, a polimerizációfok eloszlásfüggvénye, számátlag és súlyátlag polimerizációfok, polidiszperzitási index.

  3. A polimerek konstitúciója és konfigurációja. Homopolimerek; kopolimerek; lineáris (AB)n kopolimerek statisztikus jellemzése; lineáris és elágazásos polimerek; a konfiguráció fogalma; konfigurációs izoméria vinilpolimereknél.

  4. A konformációanalízis alapjai, a polietilén konformációinak közelítése az n-bután és az n-pentán alapján: 3 állapotú közelítés, a lokális konformációk számának hőmérsékletfüggése, a globális konformációk száma. A kooperativitás hatása a politetrafluoretilén (TEFLON) és a vinilpolimerek konformációira, polimer helixek.

  5. Az ideális polimergombolyag statisztikus jellemzése, szegmensmodell, közepes összecsavarodottság, átlagos láncvégtávolság. Az átlagos láncvégtávolság meghatározása: egyszerű szegmensmodell, állandó vegyértékszögek hatása, változó torziós szögek hatása, hőmérsékletfüggés. Az ekvivalens szegmensmodell: karakterisztikus arány, ekvivalens szegmenshossz, ekvivalens szegmensszám.

  6. A theta állapot jellemzése, a láncvégvektor eloszlásának valószínűségi sűrűségfüggvénye és a radiális eloszlásfüggvény theta állapotú lineáris polimereknél, az eloszlás meghatározása a bolyongási probléma alapján. A gumirugalmasság termodinamikai alapjai, az ideális lánc entrópiája és szabadenergiája, a rugóállandó függése a polimerizációfoktól / ekvivalens szegmensszámtól.

II.

  1. Konjugált szénláncú polimerek szerkezete, példák, alkalmazások

  2. Elméleti módszerek konjugált szénláncú polimerek szerkezetének meghatározására; LHS-modell, SSH-modell

  3. Lineáris lánc: egydimenziós instabilitások, Peierls-torzulás

  4. Dópolás hatása a konjugált szénláncú polimerek tulajdonságaira. Szolitonok, polaronok, bipolaronok konjugált szénláncú polimerekben

III.

  1. A fehérjék térszerkezet-vizsgálata energiaszámítással.

  2. A fehérjék szerkezetvizsgálata statisztikus módszerekkel.

  3. Rendezetlen fehérjék elméleti vizsgálata.

  4. Transzmembrán fehérjék elméleti vizsgálata.



Jenő Kürti 2013-09-09

A vizsgán mind a három témakörbõl kell húzni egy-egy tételt, amibõl az oktató választja ki, hogy melyik kettõbõl kell beszámolni.

http://www.fsz.bme.hu/cgi-bin/nph-count?width=5&link=http://virag.elte.hu/~kurti/public_html/makromol_13_osz.html